În Liga Națională, / A doua victorie pentru Știința

DISTRIBUIȚI

Timp de citire: un minut

La Suceava a venit o nouă victorie pentru echipa de rugby Știința Petroșani. Este a doua din acest sezon. Au contribuit: Popa, Jerebie, Olteanu – Oct. Popa, Buturuga – Ghiarasim(c), Tudor, A. Radu-Berbece, Bors-Straja, Nastasiei, Carvatchi, Zamfir-Curta. Rezerve: Vilceanu, A. Barbu, Savu, Radu, Croitoru, Lupu. Antrenor: Dandu Lupu.

Cel mai bun om al meciului a fost declarat Ionuț Tudor.

A fost un meci fără istoric, campioana Diviziei Naționale de Seniori, CS Știința Petroșani impunându-se în deplasare, la Suceava, cu 66-18, 10-2 fiind raportul eseurilor. Sucevenii au rezistat bine în prima repriză, 21-13 la pauză, însă experiența și jucătorii care au intrat în a doua parte la petroșeneni și-au spus cuvântul, 66-18, scor final. De partea gazdelor s-a consemnat un eseu de penalizare, Răzvan Brătianu trecându-și în cont o încercare, iar Sabin Crețu – 2 lovituri de pedeapsă, în timp ce pentru oaspeți au punctat Cristian Zamfir – 2 eseuri și șase transformări, iar Răzvan Borș, Cristian Curta, Andi Radu, Dragoș Jerebie, Constantin Andrei Barbu, Ionuț Tudor, Marian Năstasiei și Roberto Savu – câte o încercare fiecare.