Miruna Mălăuță, declarată cea mai bună sportivă a județului

Miruna Mălăuță, declarată cea mai bună sportivă a județului

Timp de citire: 2 minute

Direcția Judeţeană pentru Sport Hunedoara a anunțat clasamentele celor mai buni sportivi pe anul 2022, funcție de rezultatele înre­gistrate de aceștia la competițiile de anul trecut.

Au fost întocmite, separat, clasamente pentru disciplinele olimpice și cele neolimpice.

La disciplinele olim­pi­ce, pe primul loc s-a clasat karateka Miruna Mihaela Mălăuță, repre­zen­­tanta CS Poli Karate Petroșani, antrenori Alina Tinca și Radu Polifronie. Miruna Mălăuță este cea mai bine clasată karateka din România în topul mondial, așa că acest loc vine oarecum ca o recunoaștere a valorii ei.

La probe ne­o­limpice do­mină clasa­men­tul re­pre­zen­tanții sec­ției de fotbal-tenis de la Comexim R Lupeni, lider fiind Ana Maria Gherghel.

De mentionat faptul că echi­pele de fotbal CS Corvinul Hunedoara și CSM Deva au fost evi­­den­țiate pen­tru rezul­tatele din 2022, ca și cele de fotbal în sală, Autobergamo și ACS West Deva.

Dar iată cum arată clasamentele pentru anul 2022:

Discipline olimpice

Mălăuță Miruna Mihaela, CSM Jiul Petroșani – karate 290,0 puncte

Țîmpu Mario, SCM Deva – Tir cu arcul 250,5

Mikloș Beatrice, SCM Deva – Tir cu arcul 221,5

Ghigoarță Amalia, LPS Cetate Deva – Gimnastică 199,0

Iușco Florentina, CSM Deva – Atletsim 97,0

Judea Mirel, SCM Deva – Tir cu arcul 69,75

Voloştiuc Alessia, LPS Cetate Deva – Gimnastică 52,0

Nagy Nandor, CSS Hunedoara – Natație 50,5

Dan Raul Manuel, CSM Deva – Atletism 39,5

Țuțu Sorana, SCM Deva – Atletism 38,0

Haidar Nadia, LPS Cetate Deva – Kaiac 37,0

Tudorache Dariana, SCM Deva – Judo 34,5

 

 

Rezultate echipe – sporturi olimpice

CS Corvinul Hunedoara – Fotbal

CSM Deva – Fotbal

CSM Deva – Handbal Feminin

Știința Petroșani – Rugby

 

Discipline neolimpice

1. Gherghel Ana Maria, CS Comexim Lupeni – Fotbal-Tenis 820 puncte

2. Rizescu Ana-Maria, CS Comexim Lupeni – Fotbal-Tenis 585

3. Stoenică Marius Florin, CS Comexim Lupeni – Fotbal-Tenis 455

3. Purice Szel Lucian, CS Comexim Lupeni – Fotbal-Tenis 455

4. Ipate Ionuț Andrei, CSM Jiul Petroșani – Arte marțiale 367

4. Șagău Monica Ancuța, CS Comexim Lupeni – Fotbal-Tenis 327,5

5. Molnar Ionuț Adrian, CSM Jiul Petroșani – Arte marțiale 191

5. Mihaiu Daria, LPS Cetate Deva – Gimnastică Aerobică 162

6. Ambruș Venter Andi, CSM Dacia Orăștie – Arte marțiale 139,5

6. Gheorghiță Roxana Maria,ACS Cristal Hațeg – Taekwondo ITF 133

6. Hoca Roberto, CS Comexim Lupeni – Fotbal-Tenis 132,5

6. Frîncu Mirela, LPS Cetate Deva – gimnastică aerobică 130

6. Ihnatiuc Răzvan Octavian, CS Masibo Petroșani – Arte marțiale 121

7. Samota Elena Alina, CS Pantera Neagră – Taekwondo ITF 112,5

7. Rus Adriana, CS Comexim Lupeni – Fotbal-Tenis 102,5

7. Mărtinesc Mihai, ACS Kihon/ ACS Champions Deva – Karate WUKF 102

7. Molnar Andrei Alexandru, CS Pantera Neagră – Taekwondo ITF 101,5

8. Luchian Marco Constantin, CSM Dacia Orăștie – Arte marțiale 94

8. Nechita Antonia, CSM Dacia Orăștie – Arte marțiale 93,5

8. Vesa Darius Ionuț, CFR Simeria – Karate WUKF 92,5

8. Nistor David, CSM Dacia Orăștie – Arte marțiale 84

9. Nagy Anemona Maria, CS Pantera Neagră – Taekwondo ITF 62,5

9. Ionescu Alexandra, CSM Petroșani – Arte marțiale 56,5

10. Buburuz Crina Valentina, CS Pantera Neagră – Taekwondo ITF 43,25

10. Sîrbu Munteanu Oana, CSM Dacia Orăștie – Arte marțiale 36,5

 

Au mai punctat la competițiile para disciplinare sau pentru veterani:

1. Avram Anda, ACS Kihon/ACS Champions Deva – ParaKarate

2. Resiga David Ruben, Palatul Copiilor – ParaKarate

3. Popescu Sabina Cristina, Palatul Copiilor – ParaKarate

4. Frățilescu Mariana (foto), CS Orienteering Masters – „Orientare Sportivă” Veterani

NICIUN COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

   DISCLAIMER
   Atentie! Postati pe propria raspundere!
   Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii