Acasă La zi Vulcan. E rândul celor din Lupeni s-o ducă mai departe

Vulcan. E rândul celor din Lupeni s-o ducă mai departe

Se vede clar că administrația publică locală din Vulcan nu a renunțat la proiectul care prevede  construirea unei rețelei de piste pentru bicicliști care să se întindă până la granița cu municipiul Lupeni. Dimpotrivă, se poate spune că finalul a acestei importante investiții este foarte aproape.

Înainte de a se trece

la treabă, a fost nevoie de aprobarea proiectului tehnic și a devizului general pentru obiectivul de investiții „Mobilitatea urbană verde – Dezvoltarea rețelei de piste pentru biciclete în municipiul Vulcan” , care, cum s-a spus în raportul de specialitate, va duce la creșterea calității vieții și va asigura opțiuni de transport și de deplasare în condiții de siguranță și de sănătate. Totodată, investiția va reduce poluarea fonică și a aerului și va spori gradul de mobilitate a  populației, se mai arată în documentul menționat.

Odată

proiectul finalizat, vom avea o pistă de biciclete pe ambele părți ale străzii Paroșeni (DN66A, aproape 7 km) cu dublu sens – sensurile coincid cu cele ale autovehiculelor – , iar pentru scurgerea apelor pluviale este prevăzută o rigolă scafă amplasată în acostamentul drumului. În locurile în care pistele de biciclete traversează cursuri de apă  vor fi amenajate podețe. Elementele de scurgere a apelor se compun din rigolă scafă, șanț/ rigolă din beton și rigola tip R11, am aflat de la coordonatorii proiectului.

Structura pistei

de biciclete este complexă, menită să-i asigure o stabilitate și durabilitate îndelungată. Valoarea totală a investiției, inclusiv TVA, este de 8.495.385,21 de lei din care C+M însumează 7.215.983,62 de lei. Bani europeni. De curând, s-a ajuns cu amenajarea pistei de biciclete la capătul de la intrarea în  Lupeni. Forțe importante de lucru sunt concentrate, în acest moment, în cartierul Intervenții. Miercuri, am aflat că, la Vulcan, lucrările ar mai dura circa o lună și jumătate. Ca atare, este rândul administrației publice din municipiul vecin să înceapă prelungirea ei.

Vulcan. E rândul celor din Lupeni s-o ducă mai departe

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.