Tir cu arcul. „Cupa Primăverii” – ţintită de arcaşii aninoseni

Timp de citire: un minut

Sportivii pregătiți de Viorel Habian și Zoltan Mikloș, de la secția de tir cu arcul din Aninoasa a SCM Deva, au avut o evoluție foarte bună reușind să-și înscrie în palmares câștigarea ”Cupei Primăverii” – ediția 2023.

A fost prima competiție de tir cu arcul outdoor din actualul sezon competițional. Elevii antrenorilor Viorel Habian și Zoltan Mikloș și-au trecut în palmares câștigarea ei.
Evenimentul sportiv a avut loc la stadionul „Olimpia” din Capitala României, în perioada 28-30 aprilie 2023. Arcașii aninoseni au adunat, pe echipe, 52 de puncte, fapt care le-a permis adjudecarea ”Cupei Primăverii” la tir cu arcul, într-o competiție în care au devansat echipe precum Black Arrow Belcești sau CSA Steaua București, ca să menționăm aici doar ocupantele clasate pe podiumul întrecerilor.
Acest rezultat de excepție a fost posibil datorită evoluției foarte bune a componenților lotului de arcași din Valea Jiului, care au obținut următoarele rezultate individuale: