La Petroșani / Cupă cu reușite din belșug

DISTRIBUIȚI

Timp de citire: 2 minute

La Petroșani a avut loc ediția cu numărul doi a Cupei CSM Jiul la tenis de câmp.

Partidele au avut loc atât pe terenurile din complexul sportiv Jiul, cât și pe cele de la CSȘ Petroșani. Este important de menționat că această întrecere face parte din calendarul competițional al Federației Române de Tenis.

Timp de două zile, terenurile de tenis de la CSM și CSSȘ Petroșani au găzduit sportivi din mai multe orașe (București, Brașov, Oradea, Craiova, Târgu Jiu, Alba Iulia, Deva, Hunedoara).

Au fost meciuri împărțite pe categorii de vârstă: 10 -12 și 14 ani, atât la fete cât și la băieți.

Sofia Tutunaru de la CSM Petroșani a fost câștigătoarea competiției la categoria 10 ani, urmată pe locul 2 de Carolina Tătar CSM Petroșani și Carla Cioară CSS Petroșani, locul 3.

De precizat că Sofia Tutunaru, CSM Petroșani, ocupă în prezent locul 12 la nivel național.

La băieți, 10 ani, competiția a fost câștigată de Ciprian Andrei de la ACS Tesnis Club Lucian. Pe locul secund s-a clasat David Chiorean – Asociația TC Sun, iar pe locul al treilea Rareș Ștefan Braicu (ACS Cristal Hunedoara) și Rareș Flavian Hotea de la CSM Petroșani.

Finala categoriei de 12 ani fete a fost o „afacere” între sportivele de la CSȘ Petroșani, în care Roberta Slovenzky s-a impus în fața sportivei Dariana Roată.

La băieți, 12 ani, s-a impus Luca Răzvan Gherghișan Amza de la Tenis Club Stănică Craiova. Pe poziția a doua s-a clasat Yanis Octavian Iovănescu – Tenis Club Stănică Craiova, iar pe locul 3 au fost la egalitate Adam Kasler- Gala Deva și Andrei Iacob-Ridzi, CSȘ Petroșani.

Marele premiu la categoria 14 ani l-a câștigat Dan Andrei Vîlceanu de la Jiul Rovinari.

Diplomele, cupele și premiile au fost sponsorizate de către Primăria Petroșani, Electromax și TED Internațional.
Locul I a fost recompensat cu suma de 250 lei, locul secund cu 200 de lei și locul al treilea cu 150 lei.

Frații Gabriel și Codruț Băluș sunt antrenorii fetelor de la CSM Jiul Petroșani.