Timp de citire: 2 minute
  • CSM Deva – la un pas de barajul final l Șoimii Lipova – CSM Deva: 0-1

Una dintre semifinalele barajelor de promovare în Liga a 2-a le-a adus față în față pe Șoimii Lipova, vicecampioana Seriei a 8-a din Liga 3, și CSM Deva, cea mai bună echipă din Seria a 7-a.

Un gazon cu probleme

Oaspeții s-au impus cu 1-0 la capătul unei partide dominate destul de clar și în care a avut probleme reale doar în minutele de prelungire, când arădenii au ratat două ocazii mari de egalare.

Gazonul de pe cea mai nouă arenă din județul Arad a avut de suferit după ploile căzute în ultimele zile, iar calitatea fotbalului prestat nu a fost prea bună. Echipa mai bună în această primă manșă s-a văzut încă din secunda 15, când Bloj a pătruns în stânga, i-a așezat balonul lui Dănăilă în 6 metri, dar reluarea slabă a acestuia i-a rămas între picioare portarului Poiană.

Evenimentele s-au succedat rapid și în minutul 2 ambulanța se afla pe teren pentru a verifica starea lui Creciunesc, care și-a spart capul după duelul involuntar cu colegul Vișan. După 5 minute, fundașul lui Nanu a revenit pe gazon bandajat la cap, informează liga2.prosport.ro.

Devenii au simțit că se poate, au pus presiune, iar șuturile  lui Bedea și Iana au anunțat deschiderea scorului. În minutul 31, Stelea a centrat din corner și Alexandru Iordache a trimis cu capul în vinclul din stânga lui Poiană. Singura replică a „șoimilor” până la pauză a venit de la Gavrilă, care a reluat din centrul careului cu stângul, dar Bădescu a reținut fără mari probleme de sub bară. Chiar dacă gazdele au mai echilibrat disputa în ultimul sfert de oră al primei părți, la cabine s-a intrat cu 0-1.

S-au aprins în prelungiri

Pe un teren devenit noroios, CSM Deva nu a avut prea multe probleme să gestioneze avantajul minim. Mai mult, devenii au avut două-trei situații bune la buturile adverse, la șuturile lui Dănăilă și Popescu.

Spre final, „centralul” Naidin a încins spiritele în tribune prin deciziile luate. Asaltul timid al lipovanilor în cele 7 minute de prelungire nu a folosit la nimic astfel că Deva s-a  impus în prima manșă a barajului cu Lipova și are prima șansă la calificare după returul de sâmbătă (ora 17,30), de pe teren propriu.

Învingătoarea dintre acestea va întâlni în finala pentru Liga 2 pe câștigătoarea dintre CSM Reșița și ACSO Filiași, care în manșa tur au remizat la Filiași, scor 2-2.

Șoimii Lipova: I. Poiană (Buta 69′) – Petruț (D. Rusu 69′), P. Sabău, A. Popa (cpt.), Giosu – Dav. Pop (Al. Popovici 66′) – Andr. Gavrilă (Clej 46′), Susan, Pamfile (Jichici 46′), Bulza – Modan

Rezerve neutilizate: – Criștiu, Al. Nagy, Angheli, Chelea

Antrenor: Adrian Abrudean

CSM Deva: Bădescu – Vișan, Al. Iordache, D. Creciunesc, Doboș (cpt.) – Iana, Bedea, Fl. Stelea (Pencea 90+4′), Bloj – Al. I. Popescu, Dănăilă (Țoiu 84′)

Rezerve: Frumuzache – Chițimia, Branea, Mih. Neagoe, Maroșan, Rol. Kelemen, Opriș

Antrenor: Ștefan Nanu

Stadion: Orășenesc (Lipova – Arad). Arbitru central: Marius Naidin (Pitești). Arbitri asistenți: Gheorghiță Bălan și Lucian Tănase (ambii din Pitești). Arbitru de rezervă: Alexandru Nicolae Suvar (Sibiu). Observator de arbitri: Marian Salomir (Cluj-Napoca). Delegat de joc: Ovidiu Iosif Tâlvan (Sibiu).

A marcat: – Alexandru Iordache 32′