Fotbal. Liga 3. CSM Deva – campioană în seria Jiului

Timp de citire: 3 minute

CSM Deva a câștigat, cu 4-2, meciul de pe teren propriu cu Viitorul Șimian. Astfel, cu două etape înainte de terminarea play-off-ului și-a asigurat titlul de campioană a Ligii 3, seria 7.

La pauză a fost egal, 1-1, după ce devenii au deschis scorul prin Popescu, în minutul 22, din penalty, după ce tot el fusese faultat în careu, iar oaspeții au egalat, în minutul 34, prin Ciubotariu, cu o lovitură de cap. În partea secundă tot cei de la CSM Deva încep mai bine și trec în avantaj, prin același Popescu, în minutul 48, când golgheterul trupei de la poalele Cetății transformă un nou penalty, acordat pentru un fault asupra lui Iordache. Trupa din Mehedinți, care își juca ultima șansă pentru a ajunge în barajul de promovare în Liga 2, nu renunță și egalează, din nou, în minutul 53, prin Velici, dintr-o lovitură de pedeapsă.  CSM Deva, care avea, deja, asigurată calificarea în baraj, continuă să atace și, pe final, reușește să obțină o victorie meritată. Doboș a făcut 3-2 în minutul 88, cu un „golazzo”, șutul său din lateral stânga, de la peste 25 de metri, ajungând în vinclul porții adverse, iar Bedea, în prelungiri, după o frumoasă acțiune personală, a stabilit scorul final, de 4-2 pentru CSM Deva.
La finele meciului jucătorii și cei din staff-ul tehnic au primit medaliile și tricourile de campioni de la primarul municipiului Deva, Florin Oancea, viceprimarul Ferdinand Pogocsan și președintele CSM Deva, Nelu Ardelean.
Ștefan Nanu, antrenorul principal de la CSM Deva, i-a felicitat pe jucători și pe toți cei care au fost alături de echipă la realizarea acestei performanțe, una în care mulți nu credeau. „Este un obiectiv atins și vreau să le mulțumesc acestor băieți minunați pentru tot ceea ce au făcut în acset campionat. Acești jucători, care au dus greul în campionat, au fost oglinda mea. Mulțumesc, de asemenea staff-ului și oamenilor care au fost lângă mine, președintelui Nelu Ardelean, primarului Florin Oancea și Consiliului Local, pentru condițiile asigurate, și, astfel, am atins un obiectiv în care puțini credeau la început”, a declarat Ștefan Nanu.
Fericit după meci a fost și Nelu Ardelean, președintele celor de la CSM Deva. Acesta a felicitat echipa și a precizat că își dorește rezultate bune și în continuare, anunțând, totodată, că momentele de bucurie vor fi scurte, întrucât vine barajul. „Acum băieții sunt bucuroși, Mă bucur și eu pentru ei, pentru că au apărat culorile clubului cu cinste și au obținut aceste rezultate excelente. Suntem pe primul loc, anul trecut am fost pe doi și vedem ce va fi la baraj. Noi ne pregătim în continuare, pentru că vrem să obținem rezultate bune. Acum sunt momente de fericire, toată lumea jubilează, dar acestea sunt scurte, pentru că ne întoarcem la treabă iarăși”, a declarat Nelu Ardelean.
Unul dintre cei mai fericiți după meci a fost primarul municipiului Deva, Florin Oancea. Aceasta a afirmat că, deși va fi un efort financiar mare, își dorește ca, în curând, CSM Deva să obțină două promovări, cu echipa de fotbal în Liga 2, și cu echipa de handbal feminin în Liga Florilor. „Este un efort financiar foarte mare, pe care, ca municipalitate, ca Primărie, ni-l asumăm. De acum înainte depinde doar de băieți. Binețeles, depinde și de fete pentru că, să nu uităm, în perioada 12-14 mai handbalistele vor juca, la Brașov, în barajul de promovare în primul eșalon, Liga Florilor. Sunt optimist că vom intra în Liga Florilor și, Doamne ajută, să intrăm și în Liga 2”, a declarat Florin Oancea.
După ultimele două jocuri din play-off, primul, vineri 12, mai, de la ora 18.00, acasă, cu ACSO Filiași, iar apoi în deplasare, la Târgu Cărbunești,  CSM Deva va juca, în dublă manșă, în semifinalele barajului de promovare în Liga 2, cu a doua clasată din seria 8.
CSM Deva – Viitorul Șimian 4-2 (1-1)
Au marcat: Alexandru Popescu (20 p. , 48 p.), Alexandru Doboș (88), Adrian Bedea (90+4)/ Gabriel Ciubotariu (34), Gelu Velici (53 p.)
CSM Deva: Alexandru Bădescu – Bogdan Vișan, Alexandru Iordache, Daniel  Creciunesc, Alexandru Doboș – Andrei Iana (Mario Maroșan 53), Alin Pencea (Roland Kelemen 53), Florin Stelea (Bogdan Țoiu 86), Erwin Bloj – Alexandru Popescu, George Dănăilă (Adrian Bedea 72). Rezerve: Vlad Frumuzache – Daniel Branea, Richard Aszalos, Alexandru Neagoe, Tudor Opriș. Antrenori: Ștefan Nanu (principal), Dorian Gugu (secund), Jozsef Magyari (portari). Maseur: Ioan Răfăilă. Director sportiv: Daniel Cherecheși. Organizare: Cristian Gîț. Președinte: Nelu Ardelean.