Tiberiu Iacob-Ridzi, primarul Petroșaniului atrage atenția directorilor de școli și licee din Petroșani că TREBUIE să lase terenurile de sport deschise după-amiaza și în week-end pentru toți cei care vor să facă sport și mișcare pe acestea.
Încă două săli de sport
În mod special pentru tinerii și adulții care vor să mai facă câteo o miuță, acest lucru e absolut binevenit, iar de-acum vorbim de lege o lege dată în acest sens și nu de simple povești.
După inaugurarea sălii de sport de la „I.G. Duca” l-am întrebat pe primar dacă mai are în vedere astfel de terenuri acoperite, moderne, unde elevii să facă mișcare și unde să poată practica chiar și iarna jocuri de echipă, precum handbal, baschet sau minifotbal.
„Da, mai avem în vedere încă cel puțin două astfel de săli de sport, pentru care avem în vedere proiecte, urmând să obținem finanțare. Până acum avem cinci săli de sport în mandatele mele, vor mai urma două, deci, vor fi șapte. Dar am zis cel puțin două, poate, cine știe, vor fi trei sau patru. Cât mai multe săli de sport – mici, cochete, moderne – vor aduce copiilor noștri sănătate și un loc frumos de petrecere a timpului liber. Ce poate fi mai util pentru dezvoltarea armonioasă a unui tânăr decât sportul? De aceea, mă gândesc permanent la acest aspect și la astfel de investiții. Mă bucur că Petroșaniul are de-acum săli de sport moderne, baze sportive unice în județ și va avea în curând și terenuri de sport cu suprafețe schimbate. O infrastructură nouă, unde toți petroșenenii se pot bucura de sport, de mișcare, de petrecere a timpului liber altundeva, în mod plăcut. Dacă mai punem și bazinul de înot la socoteală, drumețiile din Parâng, putem spune că în localitatea noastră lucrurile stau bine la acest aspect, mult peste media județului și a țării”.
Legea trebuie respectată
Dacă tot am vorbit cu primarul de săli de sport, l-am întrebat și de terenuri de sport din cartiere, dându-i exemplu aflat la îndemână, cel al Lupeniului, unde în fiecare cartier mai mare există un teren de sport pregătit de municipalitatea de-acolo.
„Da, avem și noi în vedere să facem și câteva terenuri de sport în aer liber. Nu foarte mari, dar utile pentru copiii și tinerii din cartiere, chiar și pentru adulți, de ce nu. Unde să se poată juca o miuță, un tenis cu piciorul sau vreo partidă de baschet. Dar până atunci să nu uităm de terenurile de sport ale școlilor și liceelor noastre. Ați văzut că s-a dat legea care prevede ca aceste terenuri de sport să rămână deschise după-amiaza. Deci, e lege în acest sens și toată lumea trebuie să țină cont. Iar noi, municipalitatea, vom schimba suprafețele artificiale la șase dintre ele, deocamdată, începem de anul acesta și vom continua anul viitor. Urmând ca apoi, tot pe rând, să schimbăm aceste suprafețe de joc la toate terenurile existente. Facem treaba aceasta nu doar ca elevii să aibă cele mai bune condiții la orele de sport, ci și pentru cetățenii ce locuiesc în cartiere noastre și doresc să facă sport și mișcare”, a răspuns primarul Petroșaniului.