Astăzi, pompierii și angajații SAJ din Orăștie au făcut tot ce este posibil pentru salvarea unui tânăr disparut în apele unei bălți de la periferia municipiului.
Tânărul de 17 ani a sărit in baltă pentru a se răcori și imediat a dispărut sub apa. Prietenii si cunoscuții băiatului au sărit după el, însă nu au reușit să-l găseasca.
Pompierii militari au deplasat o barcă la locul intervenției și au început operațiunile de descoperire si aducere la mal a tânărului.
Apa foarte tulbure a bălții a îngreunat misiunea de căutare însă, dupa câteva minute de sondare a fundului bălții cu o cange și o ancora, pompierii au reușit localizarea tânărului și scoaterea lui la suprafață. În acest moment încă se aplică protocolul de resuscitare a tânărului.