Rugby 7s seniori. Știința – locul 4

Timp de citire: 2 minute

La Iași, respectiv București, s-a disputat ultima etapă a Campionatului Național de Rugby 7s seniori, Turneu Elită și Promovare.

Campioana României la rugby 7s seniori este CSU Elbi Cluj, care a terminat pe primul loc la finalul celor trei turnee.

Pe podium au urcat CSM Constanța și CS Rapid. Ardelenii au terminat pe locul secund etapa de la Iași, câștigată de CSM Constanța care s-a impus în finală, însă punctajul cumulat în cele două etape i-au menținut pe prima poziție. Știința Petroșani s-a clasat pe locul patru.

Turneul Promovare a fost câștigat de CSM Galați, urmată de RC Bârlad. Cele două vor promova în Elită. Locul 3 al podiumului a fost ocupat de CSU Alba Iulia.

În etapa de la București s-a impus RC Bârlad care a învins în finală pe CSM Galați.

Ocupantele ultimelor două locuri din Elită, CSU Arad și RC Grivița vor evolua în sezonul următor în Promovare.

ELITA (Iași, Tepro)

Grupa A: CSU ELBI Cluj, CS Năvodari, Știința Petroșani, RC Grivița.

Grupa B: CS Rapid, CSM Constanța, CS Poli Iași, CSU Arad.

Partida locurilor 1-2: CSU ELBI Cluj – CSM Constanța: 0-33

Clasament etapă: 1. CSM Constanța – 14p; 2. CSU ELBI Cluj 12p; 3. CS Rapid – 10p; 4. CS Știința Petroșani 8p; 5. CS Năvodari – 6p; 6. CS Poli Iași – 4p; 7. CSU Arad – 2 p; 8. RC Grivița – 1p

Clasament general: 1. CSU ELBI Cluj – 38p; 2. Constanța – 36p; 3. CS Rapid – 34p;  4. CS Năvodari – 14p; 5.Știința; 6.CS Poli Iași – 8p; 7. CSU Arad – 7p; 8. RC Grivița – 2p.

La egalitate s-au luat meciurile directe.

CSM Galați a câștigat Turneul Promovare și va urca alături de RC Bârlad în Elită.