Ieri seară, la Hațeg, Subcetate, Covragi, Bucium, Bretea Română și Balomir a plouat cu găleata, în plus vântul a făcut ravagii. Volumul precipitațiilor a cauzat din nou probeleme. Oamenii speriați de inundații au sunat la 112. Inspectorul Șef al Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Iancu de Hunedoara” a dispus dislocarea în zonele afectate a unui număr mare de personal și tehnică de intervenție necesară remedierii efectelor negative generate de manifestarea fenomenele meteo, din cadrul detașamentelor de Pompieri Deva, Hunedoara, Orăștie și Petroșani.
În orașul Hațeg au fost smulse de vânt 3 acoperișuri de bloc și aproximativ 30 copaci, fiind afectate alte aproximativ 10 acoperișuri, 5 autoturisme și aproximativ 25 de curți și beciuri.
În satul Subcetate din comuna Sântămărie – Orlea datorită precipitațiilor abundente au fost afectate aproximativ 15 curți și beciuri.
În satul Covragi din comuna Bretea Română datorită precipitațiilor abundente au fost afectate 3 locuințe.