La Deva și Mediaș- percheziții care s-au lăsat cu confiscarea de bunuri...

La Deva și Mediaș- percheziții care s-au lăsat cu confiscarea de bunuri în valoare de 100.000 de euro

Timp de citire: un minut

 

Bunuri în valoare de peste 100.000 euro – susceptibil a proveni din comiterea de infracţiuni  au fost recuperate în urma mai multor percheziţii domiciliare efectuate de poliţiştii deveni, în colaborare cu IPJ Sibiu.

În perioada 26-28.02.2016, polițiști din cadrul Poliției Deva, cu sprijinul colegilor de la IPJ Sibiu, au efectuat percheziții la 6 adrese din Mediaș, toate aparținând unui suspect în vârstă de 37 de ani, din localitate și 5 la adrese din Deva. Perchezițiile au fost realizate cu succes. Fiind depistate  bunuri pentru care posesorii nu au putut prezenta documente de provenienţă şi care sunt susceptibile de a proveni din comiterea de infracțiuni.

Valoarea  bunurilor ridicate în vederea continuării cercetărilor depășește 100.000 euro. Au fost ridicate 35 de aparate de sudură și generatoare de curent,  74 de picamere, aparate tăiat beton, mai-uri compactoare, plăci și pikon-uri,  76 de polizoare și motocoase,  191 de mașini de găurit, filetat,  29 drujbe,  37 truse scule și aparatură diversă, diverse alte scule electrice și aparatură electronică.

În urma percheziţiei efectuate la locuinţa suspectului din judeţul Sibiu (care nu figurează în evidenţa posesorilor de permis de armă), a fost ridicat şi un pistol cu gaz, cu 2 cartușe (calibru 9 mm), cu accesorii, pentru care urmează a se efectua cercetări cu privire la infracțiunea de nerespectarea regimului armelor și  munițiilor.

În cauză se continuă cercetările sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Deva, în vederea stabilirii participației persoanelor implicate și a luării măsurilor care se impun.

NICIUN COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

 &nbsp DISCLAIMER
 &nbsp Atentie! Postati pe propria raspundere!
 &nbsp Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii