Pentru Energeticianul / Victorie la scor de neprezentare

Timp de citire: 2 minute

Stadion: Jiul (Petroşani – Hunedoara);
Arbitru: Mircea Ardelean (Arad); asistenţi: Andrei Nicolae Chiţoiu şi Patricia Samsudean (ambii din Timişoara).

►Energeticianul: Bg. Miron – D. Drugă, D. Lung (cpt.), M. Ioniţă, Andr. Dragu, C. Cristea, R. Enache, Stoenac, Al. Neacşa, Gîrbiţă, Vl. Rusu
Rezerve: Marinoiu – Misăraş, C-tin. Petre, Vl. Tudorache, Cioiu, Gab. Ionică, C. Neagu
Antrenor: Bogdan Andone

►Baloteşti: Iordan – C-tin. Dedu, Flămânzeanu, Marciuc (cpt.), N. Filip, R. Mihai, M. Ghiţă, Gojnea, G. Mihai, Fl. Niculae, Clătinici
Rezerve: Fulga – M. Ciobanu, F. Paraschiv, Ov. Marin
Antrenor: Florin Nofitovici

Chiar şi fără vedetele ale căror contracte de joc au fost reziliate, ACS Energeticianul Tg. Jiu a făcut un meci bun sâmbătă la Petroşani. Dezinvolţi, jucătorii care altă dată au fost rezerve au jucat frumos, au desenat ambiţios pe iarba de acasă şi au reuşit să-şi adjudece victoria cu multă muncă. Primul gol al meciului a căzut pe finalul reprizei, când fundaşul  Marius Ioniţă, cel mai bun jucător de pe teren, a deschis scorul. Astfel, în min. 45 va fi 1-0. Marius Ioniţă pătrunde în careu după o acţiune frumoasă a Energeticianului, şutează pe lângă portar, în dreapta, şi înscrie la colţul lung. Repriza a doua aduce noi oportunităţi de a marca pentru gruparea lui Bogdan Andone. Va reuşi asta în minutul 63. Proaspătul introdus pe teren Marius Cioiu este cel care ridică scorul la 2-0 după o acţiune spectaculoasă în flancul stâng, pătrunde în careu şi înscrie cu un şut plasat, în stânga. Şi intrarea pe teren a lui Vlăduţ Tudorache aduce un plus de prospeţime, jucătorul fiind foarte aproape de a marca. O va face însă Enache în minutul 70, când va ridica scorul la 3-0. Remus Enache şutează puternic pe jos de la 25 de metri, pe sub Iordan. Pe final de meci jucătorul Dedu de la oaspeţi primeşte cel de-al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu, şi este eliminat.
Astfel gruparea care joacă la Petroşani se poate pregăti în linişte pentru meciul orgoliilor din această săptămână cel cu Pandurii Târgu Jiu din deplasare.