Şirineasa a câştigat / Costea a dat, Costea a luat

Timp de citire: 2 minute

Florin Costea a debutat cu gol la noua sa echipă în liga a treia, ACS Şirineasa. A început ca titular, a jucat 60 de minute şi a ratat şi un penalty.

Cu un public destul de numeros, care a primit din nou cruciuliţe sfinţite la intrarea în stadion, ACS Şirineasa nu pare să aibă adversar în C4. Încă o victorie obţinută, şi rămâne singura echipă neînvinsă. Fără un meci oficial jucat de aproape un an de zile, perioadă în care şi-a căutat fără succes o echipă în afara ţării, Florin Costea (32 de ani) a revenit şi a decis să accepte oferta echipei ACS Şirineasa. Fostul internaţional a semnat la începutul săptămânii trecute, iar sâmbătă a şi debutat. Introdus ca titular de antrenorul Gabriel Mangalagiu în meciul cu echipa secundă a Universităţii Craiova, Florin Costea a încântat prin evoluţia sa de pe teren şi a reuşit să marcheze în minutul 15.
Costea a deschis scorul pentru liderul seriei a 4-a în meciul cu CS U Craiova 2, joc care s-a încheiat 2-0, după ce Daniel Mărgărit a înscris şi el în minutul 90. În cele 60 de minute pe care le-a petrecut pe teren, Costea a ratat şi o lovitură de pedeapsă. Cu acest succes, ACS Şirineasa a acumulat 22 de puncte şi s-a distanţa la opt puncte de a doua clasată, acum CSM Şcolar Reşiţa (14 puncte), care a egalat-o pe CS U Craiova 2.
Ultima dată, Florin Costea a jucat la CSM Râmnicu Vâlcea, pe 23 noiembrie 2016, în înfrângerea din deplasare cu Dunărea Călăraşi, scor 0-1. În iarnă echipa vâlceană s-a desfiinţat, iar Costea, care s-a accidentat, nu a mai semnat cu nimeni. În vară, atacantul s-a pregătit cu echipa cipriotă de eşalon secund Othellos Athienou, dar a revenit acasă, la Râmnicu Vâlcea, după ce oferta scrisă a fost mult sub cea negociată iniţial. Ofertat şi de Universitatea Craiova a lui Adrian Mititelu, Florin Costea a ales să semneze însă cu liderul seriei a 4-a a Ligii 3, ACS Şirineasa, echipa pregătită de Gabriel Mangalagiu fiind neînvinsă după opt partide desfăşurate în acest sezon.
Lansat la CSM Râmnicu Vâlcea, Florin Costea a mai evoluat la Universitatea Craiova, Steaua, CS Turnu Severin, CFR Cluj, Arsenal Tula şi FC Zakho. Campionatul trecut, Florin Costea a evoluat în şase jocuri pentru CSM Râmnicu Vâlcea, în campionatul Ligii 2, pentru care a reuşit cinci goluri.