Karate / Participare, în premieră, pentru CSM Petroșani

DISTRIBUIȚI

Federația Română de Karate WKF (singura care are acceptul de a prezenta sportivi pentru calificare la Jocurile Olimpice) a organizat în Sala Polivalentă din Complexul Olimpic Izvorani întrecerile Campionatului Național de Karate Interstiluri pentru seniori, competiție importantă pentru desemnarea tinerilor care ne vor reprezenta țara la viitoarele competiții europene.

CSM Jiul Petroșani (antrenor prof. Radu Polifronie), singura grupare de karate din județul nostru care are șanse să califice sportivi la Jocurile Olimpice de la Tokyo, a participat pentru prima dată la întrecerile naționale cu patru sportivi la seniori la cel mai important campionat de karate din România. Evoluția acestora a fost pe măsura eforturilor de la antrenamente. Astfel, Ionuț Ipate a luptat în cadrul categoriei 75 kg și a încheiat competiția pe locul al treilea, cucerind medalia de bronz. La fel ca tânăra sa colegă Andreea Polifronie, medaliată cu bronz la categoria 55 kg. Ionuț Molnar s-a clasat pe locul al cincilea la categoria 75 kg, iar Adrian Cebuc pe locul șapte la categoria 84 kg. Urmare a acestor rezultate, o parte dintre sportivii din Valea Jiului vor face deplasarea în Spania la Campionatul European de Karate WKF pentru seniori. Succes!