Fotbal. Liga a III-a / Iarba verde de acasă şi golul ex-jiulistului...

Fotbal. Liga a III-a / Iarba verde de acasă şi golul ex-jiulistului Drăgoescu

DISTRIBUIȚI

FC Hunedoara a bifat al doilea succes consecutiv în deplasare. Are procentaj maxim în jocurile disputate pe teren străin în primele trei runde al campionatului, după victoria cu 3-1 (1-0) cu CS Ineu.
În schimb, nou-promovata CNS Cetate Deva a muncit de pomană în săptămânile în care a avut pauză şi a jucat modest în partida de acasă cu Pandurii II Tg. Jiu, fiind învinsă cu scorul de 0-2 (0-1), deşi a avut un penalty la scorul de 0-1.
Hunedorenii au demonstrat că înfrângerea neaşteptată suferită acasă cu Performanţa Ighiu în runda secundă a fost un accident. Trupa antrenată de Victor Roşca a bifat a doua victorie din acest sezon, tot în deplasare ca şi prima, 3-1 (1-0), cu CS Ineu, după succesul din prima etapă cu Naţional Sebiş. Bogdan Bozian a fost din nou liderul echipei, fiind autorul unei duble şi co-autor la al treilea gol. Bozian a deschis scorul în minutul 15 şi a stabilit rezultatul final în minutul 90+1, după ce a transformat un penalty scos tot de el. La scorul de 1-0, decarul hunedorean a centrat din corner pentru golul de 2-0, înscris de Drăgoescu (61). Unicul gol al gazdelor a fost marcat de Filimon (80). FC Hunedoara a strâns astfel şase puncte şi aşteaptă de pe locul trei derbiul judeţean cu CNS „Cetate” Deva programat în etapa viitoare, pe teren propriu.